buvnieciba

10 pasaules būvniecības šedevri

Walt Disney koncertzāle Losandželosā, ASV
Šīs ēkas autoram Frenkam Gehrijam izdevās mainīt cilvēces domāšanu attiecībā uz ēkām, kurās dominē krītošas līnijas un masīvi apjomi, jo šī ēka ir uzskatāma par vienu no arhitektoniskajiem šedevriem.
Sundial tilts Kalifornijā, ASV
Šī tilta radītājs ir izcilais spāņu arhitekts, kas īpaši specializējas tiltu celtniecībā, ir Santiago Calatrava. Šis ir vanšu tilts, kas šķērso Sakramento upi un kura 580 tonnas smagais tornis kalpo par atsvaru ceļam.
Publiskā bibliotēka Sietlā, ASV
Šo bibliotēku projektējis holandiešu arhitekts Rems Kolhās, kas ir pazīstams arī kā PRADA veikalu projektētājs Ņujorkā un Losandželosā. Ēkas celtniecībā tika likts akcents uz apmeklētāju labsajūtu, jaunāko tehnoloģiju pielietošanu un izaicinošiem dizaina risinājumiem.
Mūsdienu mākslas centrs Ohaio, ASV
Šī centra autore ir Londonas arhitekte Zaha Hadida. Ēkai ir gan interesanta ārpuse, gan iekšpuse. Ārpusi rotā savdabīga fasāde, kas vizuāli iezīmē iekšā esošo galeriju kontūras, bet iekšpuse izceļas ar ieslīpo grīdu, kuras ornamenti norāda ceļu un kāpnēm.
Fallingwatter nams Pensilvānijā, ASV
Šīs ēkas, kas nereti tiek uzskatīta par labāko celtni visā Amerikā, autors ir Franks Loids Raits, kas 1939. gadā radīja šo spožo arhitektūras pērli. Ne vien pašas ēkas izskats ir unikāls, bet arī vide, kurā tā atrodas, jo to iekļauj klintis un tā atrodas zem īsta ūdenskrituma.
Kimmel tēlotājmākslas centrs Pensilvānijā, ASV
Šīs ēkas unikalitāte slēpjas ilūzijā, ka celtnei nav jumta, jo tas ir veidots no stikla arkām, ļaujot iegūt vairāk telpas un pārsteidzot ikvienu ar brīvu skatu uz debesīm. Šī šedevra radītājs ir Rafaels Vinolijs.
Jubilee baznīca Romā, Itālijā
Šo moderno un oriģinālo baznīcu, kas kalpo arī par interesantu tūrisma objektu, 2003. gadā radīja arhitekts Ričards Meijers, radot savu interpretāciju par betona – stikla savdabīgo salikumu.
Expiatori de la Sagrada Familia temlis, Barselonā, Spānijā
Šis ir viens no izcilā arhitekta Antonio Gaudi darbiem, kura zīmē ir veidota teju visa Barselonas arhitektūra. Šī gotiskā stila baznīca ir arhitekta mūža darbs, kura celtniecība tika uzsākta 1882. gadā, bet pabeigta nav vēl šobaltdien.
Guggenheim muzejs Bilbao, Spānijā
Ar šīs ēkas radīšanu sākās ēra, kad cilvēki sāka intensīvi interesēties par moderno arhitektūru un ceļot, lai aplūkotu tās šedevrus dzīvē. Arhitekts Franks Gehrijs šī oriģinālā muzeja uzmetuma radīšanai datorprogrammā izmantoja visjaudīgākos datorus, kas tajā laikā bija pieejami.
Neue Nationalgalerie Berlīnē, Vācijā
Viens no 20. gadsimta ietekmīgākās arhitektūras un dizaina mācību iestādes Bauhaus līderiem bija arhitekts Ludvigs Mais van der Rohe, kuram šīs galerijas radīšana bija viens no pēdējiem darbiem un kurš šo ēku uzskatīja par augstāko savas dzīves sasniegumu. Šī ēka ir tik unikāla, ka to pēc tās uzbūvēšanas ir mēģinājuši atdarināt daudzviet pasaulē.

Comments are disabled