latvijas karogs

Būvniecības nozare Latvijā

Būvniecības nozare neapšaubāmi ir milzīga nozare kā arī viena no svarīgākajām nozarēm, jo tieši būvniecības nozare nodrošina, ka arvien tiek celtas jaunas ēkas, kā arī ka mēs varam profesionāli renovēt un remontēt jau esošas ēkas, lai paildzināto to mūžu. Un, tā kā arī Latvijā būvniecības nozare ir visai liela, domāju, ka ir vērts apskatīt to, kāda pašreiz ir situācija Latvijas būvniecības nozarē.

Atskatoties pagātnē, Latvijas būvniecības nozarei ir bijis kā kāpums tā kritums, tādēļ nav iespējams viennozīmīgi teikt, vai Latvijas būvniecības nozare ir ļoti bagāta vai ļoti vāja. Piemēram, laikā no 2000. līdz 2007. gadam Latvijas būvniecības nozare piedzīvoja ievērojamu kāpumu, jo Latvijā arvien attīstījās ekonomika un nostabilizējās finanšu sektors, kas radīja apstākļus, kuros arī būvniecība varēja arvien attīstīties. Nieka 3 gadu laikā no 2004. līdz 2007. gadam Latvijas būvniecības nozare vien izauga par 13 -14 %. Taču līdz ko Latviju skāra ekonomiskā krīze, arī būvniecības nozare piedzīvoja milzu kritumu. Piemēram, jau 2010. gadā ēku būvniecības apjoms Latvijā nokritās par 55,2%, kas ir kritums, no kura dažas nozare arī nespēj atkopties. Taču, tā kā būvniecības nozare ir instrumentāla visās citās nozarēs, tad, līdz ko krīze beidzās un Latvijas ekonomika sāka atkopties, arī būvniecības nozare sāka atkal augt un attīstīties. To jau vien parāda fakts, ka 2011. gadā Latvijā bija reģistrētas jau 954 būvniecības kompānijas, kas ir rekordliels skaits tik nelielai valstij kā Latvija.
Visstraujāk kopš 2011. gada ir augusi tieši dzīvojamo ēku būvniecība, un, lai gan nedzīvojamo māju būvniecības augums bija mazliet mazāks, tieši šo ēku būvniecība līdz šim ir ienesusi būvniecības nozarei vislielākos ienākumus.
Interesanti ir arī paskatīties uz to skaitu, cik būvatļaujas kopā ir izsniegtas, Piemēram, 2014. gada 2. ceturksnī tika izsniegtas 1360 būvatļaujas, kas, lai gan bija par 13 % mazāk nekā šajā pašā laika periodā iepriekšējā gadā, tas nenozīmē, ka par 13% ir samazinājusies arī pati būvniecības industrija. Tieši otrādi. Būvniecības industrija arvien turpina augt un atveseļoties, kur nozīmīgu lomu arī spēlēja daudzie ES fondu projektu pasūtījumi daudzām Latvijas būvniecības firmām.

Pēc Centrālās statistikas pārvaldes datiem var novērot, ka ne tikai pati būvniecības nozare aug, bet līdz ar to pieaug arī būvniecības izmaksas. Tā, piemēram, 2014. gadā, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, uzbūvēto ēku apjoms palielinājās par 33,7% un tajā pašā laikā arī būvniecības cenas palielinājās par 8,1%, kas ir viens no galvenajiem rādītājiem, kas parāda, ka industrija attīstās un noteikti nenīkuļo.

Comments are disabled