celtnieciba

Kāpēc celtniecība un kredīti iet roku rokā?

Lai varētu uzbūvēt kādu celtni ir vajadzīgi ļoti lieli resursi gan materiālu gan arī darbaspēka ziņā un visi šie resursi noteikti ir jāizmanto pēc iespējas efektīvāk, lai pēc iesējas ātrākā laikā varētu izveidot šo objektu, kas tad tiek celts. Un tieši tāpēc, ka ir vajadzīgi lieli ieguldījumi, lai varētu kaut ko uzcelt tad arī cilvēki izvēlas ņemt kredītus, lai varētu nodrošināt nepieciešamo kapitālu šo ēku būvniecībai, un pirms tam nebūtu jāmēģina ilgi krāt nauda vai arī lai nebūtu jāpiesaista investori, kuri gribēs daļu no pabeigtā projekta peļņas.

Kopš seniem laikiem, kad tika izgudrots tāds domu rīks, kā kredīts, kur tiek aizdota nauda vai manta un pēc tam tā ir jāatdod ar papildus procentiem, tad arī cilvēki ir izmantojuši šos kredītus lai varētu veidot dažādas būves un nebūtu jāmēģina kaut kur citur meklēt šie līdzekļi būvdarbiem. Mēs Latvijā esam gandrīz 2 miljoni cilvēku, un vadoties pēc centrālās statistikas datiem, tad Latvijā ir vismaz 800 tūkstoši mājokļu, kad nozīmē, ka mājoklī dzīvo vidēji nedaudz vairāk kā 2 cilvēki. Bet stāsts ir par to, ka visiem šiem mājokļiem bija nepieciešamas investīcijas un visus tos bija jāuzceļ, un, lai gan liela daļa tika celti padomju laikā par valsts naudu, tomēr visi modernie mitekļi un gandrīz visas privātmājas ir celtas par privātajiem līdzekļiem, un diezin vai cilvēkiem būtu pietiekoši daudz naudas iekrājumu lai visus šos mājokļus uzceltu. Un tas savukārt nozīmē, ka visiem šiem mājokļiem tika ņemti kredīti, kur tad privātpersonas devās pie bankas vai privātā kreditora un pret paša mājokļa ķīlu tad arī saņēma kredītu lai varētu šo mājokli iegādāties jeb uzcelt. Protams kredīti tiek ņemti ne tikai celtniecībai, bet daudz biežāk tieši mājokļu pirkšanai, tomēr šodien mēs tieši apskatam celtniecības un kredīta saistību.

Arī veicot vienkāršus celtniecības darbus bieži vien ir iesējams vajadzīgs īstermiņa ātrais kredīts, kas var dot pietiekošus naudas līdzekļus lai iegādātos dažādus celtniecības materiālus un varētu arī mazliet nodrošināt tevi, ja tu strādā mazāk stundas un tev ir mazāka alga. Tieši tāpēc ar kredītu remontdarbiem ir jābūt uzmanīgiem, jo ja tu paņem aizdevumu un pēc tam nākamajā mēnesī tev vēl ir mazāka alga, kā gan tad lai tu šo aizdevumu atmaksā?

Kur ir celtniecība tur ir arī kredīti un visticamāk ka celtniecības nozares kritums krīzes laikā notiek pamatā tāpēc, ka netiek izsniegti jauni kredīti, jo kreditori ir uztraukti par savu naudu, bet tas, savukārt, liecina par to, cik tomēr liela nozīme aizdevumiem ir mūsu ekonomikā un tad nenoliedzami rodas jautājums, kāpēc tas tā ir un vai tas beigu beigās ir izdevīgi sabiedrībai kopumā vai tikai tiem, kas šos kredītus izsniedz?

Comments are disabled