celtnieciba

Kas ir celtniecība?

Izdzirdot vārdu celtniecība mēs visi it kā saprotam, ko šis vārds un termins nozīmē, taču, tā kā celtniecība pēc savas būtības ir ļoti plaša nozare, kura sevī ietver virkni dažādas lietas, es domāju, ka ir vērts noskaidrot to, kas tad īsti ir celtniecība.

Celtniecība visbiežāk tiek definēta kā māju radīšanas un celšanas process, kā arī visa infrastruktūra un pakalpojumi, kuri ir saistīti ar šo celšanu. Visbiežāk katra tipa un funkcijas ēkas celtniecība ievērojami atšķiras, jo, piemēram, dzīvojamā ēka netiks celta tieši tāpat, kā, piemēram, noliktava.

Celtniecības procesam ir raksturīgi, ka tā rezultātā ir nepieciešams īstenot masu produkciju, kas visbiežāk ir jāražo liels daudzums viena un tā paša objekta. Piemēram, mēģini iedomāties cik daudz skrūves, naglas un ķieģeļus ir nepieciešams izmantot vienas daudzdzīvokļu mājas uzbūvēšanai. Atbilde noteikti ir daudz. Tieši tādēļ nereti pie celtniecības industrijas tiek piesaistīta ražošanas industrija, jo šīs divas industrijas viena bez otras nevar eksistēt.
Celtniecības process ir ne tikai ilgs un garš, bet arī bieži ļoti sarežģīts, tādēļ celtniecībā un jo īpaši celtniecības sākumposmos bieži ir iesaistīti ļoti daudz profesionāļi. Celtniecības process visbiežāk sākas ar plānošanu, kurā vispirms tiek radīts ēkas dizains un atrasta vieta, kur ēka tiks būvēta, un pēc tam tiek plānoti paši celtniecības darbi un to izmaksas, meklēti darbinieki, kuri veiks celtniecību, un meklēti ražotāji, kuri celtniecības procesam spēs nodrošināt pietiekami lielu materiālu daudzumu. Celtniecības process beidzas tikai tad, kad sākumā ieplānotā ēka ir uzcelta un nodota tā īpašniekiem tādā stāvoklī, kā celtniecības kompānija ir vienojusies ar ēkas īpašnieku vai dizaineri. Visbiežāk celtniecība beidzas ar ēkas pilnīgu remontu, taču ir arī gadījumi, kad celtniecības beigas ir mājas karkasa un struktūras izveide, un pēc tam tiek piesaistīti citi profesionāļi, kuri var veikt pārējos ar ēkas būvniecību saistītos darbus, piemēram, iekšdarbus, santehnikas darbus un tamlīdzīgi.
Celtniecības procesam un industrijai ļoti būtiska ir loģistika, jo celtniecības procesā ir ne tikai jāsaskaņo visi darbi, darbinieki un materiāli, bet nereti ir arī jāsaskaņo sezonas, kad noritēs celtniecība un citi procesi. Tieši tādēļ celtniecību nevar dēvēt par vienkāršu melnstrādnieku industriju, jo, patiesībā, tā ir viena no komplicētākajām industrijām.

Comments are disabled