celtnes

Modernisma celtnes Latvijā

Latvijas Bankas filiāle Rīgā
Ēkas projektēšana uzsākta 1997. gadā, būvniecības darbi sākti 1998. gadā, bet atklāta tā tikusi 2001. gadā. Ēka tapusi, sadarbojoties Latvijas un Vācijas projektētājiem, kas specializējas tieši banku projektēšanā un celtniecībā. Visas projektā iesaistītās puses tika piesaistītas konkursa kārtībā. Vācu projektētāju pārziņā bija ēkas projekta izstrāde, bet latviešu projektētāju atbildībā bija projekta realizācija. Ēka atrodas Pārdaugavā, stratēģiski izdevīgu ceļu krustpunktā, turklāt, atstatus no citām ēkām, sniedzot iespējas ierīkot ērtu autostāvlaukumu. Ēka izkārtota divos līmeņos – pagrabstāvā un virszemes stāvos, no kuriem ir atkarīgas arī filiāles darbības funkcijas. Ēkas būvniecība izmaksājusi aptuveni 30 miljonus eiro.
Rīgas Brīvostas pārvaldes administratīvā ēka Kalpaka bulvārī, Rīgā
Rīgas Brīvostas pārvalde pašlaik mitinās ēkā, kas Padomju Latvijas laikā Piena paviljona vietā tika celta kā “Piena restorāns”, bet vēlāk kļuva par kafejnīcu “Ainava”. Ēka atrodas pašā Rīgas centrā un tiek uzskatīta par vienu no veiksmīgākajiem modernās arhitektūras projektiem. Ēka harmoniski saplūst ar apkārtējā Kronvalda parka ainavu, jo ēkas siluets vizuāli atgādina kuģi un atspoguļojas pilsētas kanāla ūdeņos. Jāpiemin, ka ēka ir ļoti funkcionāla, jo tajā atrodas ne vien Rīgas Brīvostas pārvaldes mājvieta, bet arī telpas īrēšanai, piemēram, moderni aprīkotas konferenču zāles, kā arī citu formālu vai neformālu pasākumu norisei piemērotas telpas.
Auto centrs Zemzaru ielā, Mārupē
Mārupē, Zemzaru ielā atrodas auto centrs “Gros auto”, kas piedāvā auto servisa un auto veikala pakalpojumus. Auto centra ēka ir specprojekts, kas realizēts 2001. gadā, un tās arhitekts ir vācietis Reinhards Beihlers. Dzelzsbetona ēka it kā sastāv no vairākiem blokiem un rada iespaidu, it kā tā būtu iegrimusi zemē. Ēka ietver ne vien biroja telpas, bet arī īrēšanai paredzētas telpas, kā arī plašu autostāvlaukumu.
Biroju nams Baznīcas ielā, Rīgā
Ēka atrodas Rīgas centrā, precīzāk, pie Ģertrūdes baznīcas. Ēkai ir dubultstikla / koka fasāde un jumta dārzs, kas ir pirmā tāda tipa ēka Latvijā. Ēkas celtniecība ilgusi no 1999. gada līdz 2003. gadam, un tās ekspluatācija uzsākta 2003. gadā. Ēkas arhitekti ir A. Kronbergs, E. Bernaerts, Brigita Bula, kā arī Vilnis Šlars. Ēkas sākotnējais projekts ir izcīnījis Latvijas arhitektu savienības balvu. Īpašums ietver divas ēkas un daudzstāvu autostāvvietu. Ēku pašlaik nomā vairāki uzņēmumi. Ēka aprīkota ar modernu kondicionēšanas sistēmu un klimata kontroli, ventilācijas sistēmu, signalizāciju, apsardzi un signalizāciju, kā arī liftu.
“Swedbank” ēka Balasta dambī, Rīgā
Ēka tiek uzskatīta par spilgtāko 2004. gada celtni Latvijā. Ēkas siluets vizuāli atgādina buru, kas ēku lieliski iekļauj dabiskajā Daugavas vidē, bet tās fasāde ir veidota no stikla, kas gaismā attālināti atgādina spoguļstiklu un liek ēkai no katra rakursa izskatīties citādi. Savukārt diennakts tumšajā laikā ēka ir aprīkota ar īpašu apgaismojumu, kas tumsā liek tai kompozicionāli mirdzēt. Ēka atrodas Vecrīgas, Pārdaugavas un ostas apvidū. Ēkai ir 29 stāvi, kas stiepjas 120,5 m augstumā. Ēkas galvenais būvuzņēmums ir SIA “Merks” ar projekta vadītāju Vinetu Veriku priekšgalā, savukārt ēkas arhitekti ir Viktors Valgums un Alvis Zlaugotnis.
Modes un izklaides centrs “Rīga Plaza” Rīgā
Centrs fasādes noformējums atgādina tautiskos jostas rakstus, kas ne vien nes sevī simbolisko nozīmi, bet arī lielisko papildina Daugavas krasta līniju. Diennakts tumšajā laikā ēka tiek īpaši izgaismota, padarot tās izskatu vēl pievilcīgāku. Ēkas arhitekts ir Andris Kronbergs ar komandu, no profesionālo arhitektu biroja “Arhis”. Centrs ietver arī plašu stāvlaukumu, kurā vienlaicīgi var tikt novietotas 1500 automašīnas.
Austrumlatvijas radošo pakalpojumu centrs “Zeimuļs” Rezeknē
“Zeimuļs” ir bērnu un jauniešu interešu izglītības centrs, kas atrodas Rēzeknes pilskalna pakājē. Tāpat centrs ietver arī tūrisma informācija centru, amatnieku veikaliņu, horeogrāfijas zāli, kā arī radošo industriju un restaurācijas darbnīcas. Ēkas būvniecība pabeigta 2012. gadā. Ēkas jumts sastāv no vairākām plaknēm, kas atrodas atšķirīgos slīpumos. Turklāt, ēkas jumtam ir zaļais jeb zāles segums, kas paklāja veidā tika atvests no pašas Polijas un kas ir papildināts ar košiem, ilggadīgiem laimiņu ziediem. Jumtam ir četri līmeņi un tā kopējā platība ir 3000 kvadrātmetri.
Latvijas Nacionālās bibliotēkas ēka jeb “Gaismas pils” Rīgā
“Gaismas pilī” atrodas Latvijas Nacionālā bibliotēka, kas tur mitinās kopš 2014. gada. Ēkas projektētājs ir Gunārs Birkerts, kurš ir latviešu izcelsmes arhitekts, kas atzīts arī pasaulē un dzīvo ASV. Šī ēka tiek uzskatīta par vienu no nozīmīgākajām Latvijas celtnēm 21. gadsimtā. Ēkas vizuālā izskata pamatā ir ideja par Antiņu, kas jāja Stikla kalnā (Rainis, “Zelta zirgs”), simbolizējot cilvēces tiekšanos pēc zināšanām. Savu nosaukumu “Gaismas pils” ēka ieguvusi arīdzan pateicoties tās vizuālajam izskatam, kas dienas laikā atstaro saules gaismu, gaiši un mirdzoši izgaismojoties.

Comments are disabled